Jak nie czytam, jak czytam

Drodzy uczniowie, nauczyciele, rodzice!

Dnia 8 czerwca 2018 (piątek) o godz. 10:00 na boisku szkolnym nasza szkoła po raz drugi bierze udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem Jak nie czytam, jak czytam, której głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole.
Wychodzimy na boisko szkolne o godz. 9:40. Punktualnie o godzinie 10:00, tak jak w całej Polsce, rozpoczynamy czytanie, które zostanie zakończone wspólnym zdjęciem, na którym uczestnicy utworzą datę nawiązującą do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym dniu prosimy o zabranie ze sobą ulubionej książki, kocyka i UWAGA! TELEFONU -Zrób selfie i wygraj nagrodę! W tym roku zapraszamy uczniów i nauczycieli do publikowania na facebooku i instagramie zdjęć z akcji (najlepiej selfie z książką). Po opublikowaniu ich na którymś z portali proszę dodać hashtag #jakczytam i ustawić grupę odbiorców zdjęcia jako „publiczna”. Zdjęcia nie trzeba wrzucać na nasz fanpage. Wystarczy hashtag #jakczytam dodany w opisie zdjęcia, a zdjęcia czytelników z całej Polski będą łatwo dostępne po wpisaniu go w wyszukiwarki facebooka i instagrama.

Wszystkie zdjęcia wezmą udział w losowaniu dodatkowych nagród. To najlepsza forma promocji akcji w naturalnym dla młodzieży miejscu. Każde zdjęcie zobaczy grupa znajomych jej autora, a w szerszej skali – setki tysięcy kolejnych osób.

Cele akcji:
1. Zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia),
i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci
i młodzieży.
2. Promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo.
3. Podkreślenie konieczności tworzenia przez środowiska szkolne, władze lokalne
i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach
i ułatwiania dzieciom oraz młodzieży dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury.
4. Integracja lokalnych środowisk zainteresowanych działaniami na rzecz rozwoju czytelnictwa.
5. Promocja bibliotek oraz podkreślanie ich znaczenia dla edukacji czytelniczej.
6. Pobicie ustanowionego 1 czerwca 2017 r. rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu, wynoszącego 459 409 osób.

Jowita Kotomska
Aneta Buchmiet